Články

Život, smrť, láska a spravodlivosť

Život, smrť, láska a spravodlivosť

Amel Alzakout & Khaled Abdulwahed, Babi Badalov, Savaş Boyraz, Harun Farocki, Forensic Architecture, Ladislava Gažiová, Jasper Kettner & İbrahim Arslan, Denis Kozerawski, Anike Joyce Sadiq, Hale Tenger, Rojda Tuğrul, István ZsírosKurátori: Didem Yazıcı, Peter Sit8. jún 2021 – 15. október 2021

Viac

Vylúčené komunity majú prednosť – keď ide o vypustenie toxického odpadu

Vylúčené komunity majú prednosť – keď ide o vypustenie toxického odpadu

Otázky životného prostredia a klimatickej katastrofy sa stávajú čoraz naliehavejšími. Množstvo mladých ľudí globálne – ako napríklad v hnutí Fridays for Future – bojuje za klimatickú spravodlivosť. Musíme si však uvedomiť, že klimatická zmena a jej následky nie sú pre všetkých rovnaké. Práve tak ako existujú ekonomické a kultúrne nerovnosti, nájdeme aj nerovnosti jednotlivcov a jednotlivkýň alebo skupín ľudí vo vzťahu k prírode, k zdrojom, ktoré ponúka, a vo vystavení škodlivým dopadom rozvoja, akými sú znečistenie, priemyselné havárie, kvalita vody či prístup k energii. V niektorých prípadoch sú tieto environmentálne nerovnosti dôsledkom štátnych politík, v iných výsledkom logiky trhu.

Viac

Nezabudli sme, že už 7 rokov sa na Slovensku robia z obetí vinníci

Nezabudli sme, že už 7 rokov sa na Slovensku robia z obetí vinníci

Viete, aké to je, byť obeťou násilia?

Aj keď skutočne dúfame, že vaša odpoveď je nie, istotne si dokážete predstaviť bolesť, ktorú takáto situácia vnesie do života človeka. Násilie vždy zanechá rany na tele aj duši. V niektorých prípadoch však následky jedného násilného aktu trvajú roky a majú ďalekosiahle právne následky – pre obete, kým násilníci sa tešia beztrestnosti.Rany po obuškoch, elektrických paralyzéroch a bitke sa zahojili, poškodené príbytky prešli opravou, ale obyvatelia a obyvateľky osady Budulovská v Moldave nad Bodvou dodnes nemôžu pokojne spávať. Najväčšiu ťažobu zažívajú šiesti ľudia obvinení z krivej výpovede a ich blízki.

Viac

Bojím sa homofóbnej politiky Ruského štátu

Oksana Berezovskaya:
Bojím sa homofóbnej politiky Ruského štátu

Milujem Samaru, moje rodné mesto. Mesto samotné a jeho okolie toho veľa ponúkajú: vysoké riečne brehy s dychberúcimi výhľadmi na Volgu, staré ulice či hrádzu, prírodnú rezerváciu Samarskaya Luka a hory Zhiguli, ktoré sú opradené starodávnymi legendami. Ako niekto, kto pracuje s ľuďmi, sa cítim vonku obzvlášť dobre. Užívam si čas osamote, túlam sa horami, kde môžem rozmýšľať a vypnúť od roboty. Avšak sú to ľudia, nie miesta, čo ma najviac inšpiruje, najmä mnohí ruskí obrancovia a obrankyne ľudských práv. Inšpiráciu nachádzam tiež u kolegov z medzinárodných organizácií, či už sú LGBTI alebo nie.

Viac